0
0
0
s2sdefault

Ülkemizin kültürel olarak çok zengin olmasını seviyorum. Yemekleri, bayram alışkanlıklarını, genel anlamda misafirperver olmamızı seviyorum. Canlı bir ülkeyiz, capcanlı. Sürekli hareket halinde olan gündemimiz bizi oldukça dinamik kılıyor. Coğrafi olarak harika bir konumdayız, yazı da kışı da dibine kadar yaşayabiliyoruz. Pek çok toplumun sayamayacağı zenginlikler bunlar.
Fakat malesef güzel ülkemizin karanlık tarafları da mevcut. Ara ara gazetelere konu olan, bildiğimiz fakat fazla dillendirmediğimiz, bir yerlerde yaşandığını kulak arkası ettiğimiz, bence üzerine yeterince önlem alınmayan karanlık taraflar bunlar.


bacak arasindan turkiyeKitabımızın yazarı Dr. Feraye Sünev Çokgürses. Kendisi bir kadın doğum uzmanı. Türkiye’nin karanlık taraflarından birini anlatıyor kitabında. Bir doktor gözüyle bir kadın gözüyle. İnsanların konuşamadığı, dillendiremediği hikayelerini, görüşlerini ilk ağızdan gözlerimizin önüne seriyor. Cüretkarlığını inanılmaz takdir ettiğimi söylemeliyim, zira genelde sadece doktorların şahit olduğu durumları herkesin bilmesi gerekiyor. Ve bu durumların yumuşatılarak anlatılması pek mümkün değil. Çocuk gelinlerden tutun, kadının toplumdaki yerine (doktor bile olsa), sağlık sektöründeki problemlere kadar pek çok konu hakkında uzun uzun yazmış doktor hanım. Aslında yazmaktan ziyade içini dökmüş, yaşadıklarına isyan etmiş. Kitabın en güzel yanı ise, inanılmaz akıcı olması. Sanki doktor hanım karşınızda ve size anlatıyormuş hissi uyandırması.


Ben doktor olarak kitapta yazılanların pek çoğuna şahit oldum veya meslektaşlarımdan duydum. Doktor arkadaşlarımla tartıştım, anlattım. Ama kitabı okurken beni bile hayrete düşüren olaylar zihnimde canlandı, belki de unutmuş olduğum anılarım aklıma geldi.


Öncelikle mesleğini sürdüren veya mesleğe yeni başlayacak olan her meslektaşımın okumasını şiddetle tavsiye ediyorum. Tüm kadınlarımız ve halkımız da okuyup bazı gerçekleri daha iyi anlamaya çalışmalılar. Kulak arkası ettiğimiz pek çok karanlık olayı ilk ağızdan okumak ve öğrenmek herkesin görevi.


Kitabı ben 2016 senesinde almıştım ve 1. Baskı idi. Sanırım hala 2. Baskısını yapmamış. Bu açıdan oldukça üzücü. Sadece aşk kitapları okumayın lütfen.
Tüm doktorın benzer şekilde yazılar, kitaplar yazması dileklerimle


Kitap adı: Bacak Arasından Türkiye
İlk Basım: 2015
Yayın Evi: Martı
Yazar: Dr. Feraye Sünev Çokgürses – Kaan Arer