0
0
0
s2sdefault

Bu kitap alışıldık tıp kültürü kitaplarından biri değil. Hatta alıştığınız herhangi bir kitap düzenine de uymuyor. Bu bir fikir kitabı; yazar Atul Gawande’nin fikrini okuyucuya ve/veya çevresine empoze etme kitabı. Bildiğiniz bir fikrim veya bir felsefem var, o da budur! Diyen ve sizi bırakan bir kitap değil. Yani normal bir fikir kitabı da değil :)


checklistAtul Gawande, bir genel cerrah. Meslek hayatındaki gözlemlere dayanarak bir çıkarım yapmış ve ortaya kontrol listesi kavramını atmış. Hani özellikle uçak pilotlarının uçağı kaldırmadan önce yaptıkları liste tarzında bir liste. Bu düşünceyi sağlık alanına uyarlayarak nasıl değişimler elde ettiğini detaylı olarak anlatmış.


Konumuzun şimdiye kadar kimsenin aklına gelmemiş olması muhtemel, kimsenin önemsememiş olması da muhtemel.Hatta kitabın arka kapağında yazdığı gibi “Hor görülmüş bir fikir”olarak görülmesi kesin gibi.
Fakat işte böylesine hor görülmüş bir fikir üzerine 200 küsür sayfalık bir kitap yazmak ve üstüne üstlük bunu okutabilmek ve sonda da fikrini kabul ettirebilmek gerçek bir başarı.


Bu kitabı sadece bu başarıyı görmek için de okuyabilirsiniz, sadece okumuş olmak için de. Bunların hepsini geçelim ve bence neden okumanız gerektiğini size söyleyeyim; ilk olarak bir fikir nasıl yoğurulup karşıdakine temiz ve sade bir şekilde anlatılılır?, sonra nasıl kitap yazılır? Öğrenmek için.


Her kesimden, her meslek ve yaştan herkese kesinlikle okumasını tavsiye ettiğim, lokum kıvamında bir kitap.
Kitabın arka kapağında yazılan gibi: “Akılla yazılmış, tecrübe ile sınanmış.”


Kitap adı: Checklist Manifesto – İşler Nasıl Doğru Yapılır
İlk basım: 2011
Yayınevi: Domingo
Yazar: Atul Gawande