0
0
0
s2sdefault

Kitap kapağında yazan “Küçümsediğimiz organ bağırsağın iç dünyası” tanımı ne kadar klişe olsa da kitap içeriğini tam olarak özetliyor. Fakat elbette ki kitabı bu basit niteleme ile anlatmak mümkün değil. Yazarımız, Giulia Enders. 1990 doğumlu olmasına rağmen yazdığı bu kitap ile uluslararası bir üne sahip olmuş. Olmaması da mümkün değil, zira kitap konusu ilk bakışta ilgi çekmese de anlatım dili ve verdiği bilgiler ile tam bir başyapıt.

buyuleyicibagirsak
Bağırsak normalde üzerine en fazla kafa yorduğumuz organımız değil. Ortalama bir bireyin kalp, beyin, akciğer hatta karaciğer hakkında bilgi sahibi olması normaldir. Fakat bağırsak hakkında tıbbi sorunları olanları dışında kaç kişi kafa yormuştur acaba?Ben bile doktor olmama rağmen bağırsak hakkında kafa yorduğumu hatırlamıyorum. Son zamanlarda belgesel kanallarında pek çok beslenme, sindirim, sağlıklı yaşam ile ilgili program izlediğimden dolayı algıda seçicilik olsa gerek yolum bu kitap ile kesişti. Kitap içeriği olarak çok yüzeyel masalsı şeyler beklerken, kitabın ve çevirisinin akıcılığı, doğru bilgiler ve son derece derin araştırmalar gördüğümde ise oldukça şaşırdığımı itiraf etmeliyim. Doktor olarak pek çok unuttuğum bilgiyi tazelediğimi, pek çok yeni şey öğrendiğimi ve mecburen bu bilgilerin doğruluğu için araştırma yapma gereği hissettim. Böyle söylediğime bakmayın akademik bir dil yok kitapta. Aslında akademik konular var ama anlatım o kadar güzel ki, masal okuduğunuzu düşünürken ciddi anlamda bilimsel bilgileri kafanıza sokan bir kitap olmuş.


Çok çok başarılı bulduğum, okumaya doyamadığım, güncel ve doğru bilgilerle dolu harika bir kitap. Toplumun her kesimininden kitap severlerin okumasını şiddetle öneriyorum. Öğrendiğiniz bilgiler hayat tarzınızı değiştirmenize de yol açabilir, varsa bağırsak problemleriniz hakkında size yardımcı da olabilir. Ayrıca güncel ve üstüne şu aralar oldukça program yapılan bir konu hakkında ciddi bir birikim sahibi olabilirsiniz.

Kitabı okumadan önce Giulia Enders'in TED kapsamında yaptığı konuşmayı da izleyebilirsiniz. Video ingilizce fakat sade ve kolay anlaşılır bir anlatım var.


Kitap adı: Büyüleyici Bağırsak
İlk basım: 2016
Yayın evi: Büyükada
Yazar: Giulia Enders