0
0
0
s2sdefault

Domingo ciddi anlamda kalbimi kazanmış bir yayınevi. Son derece güncel konulardaki nefis çevirili kitapları ve daha önce yayınlanmamış kategorilere verdiği önem dolayısıyla ne bassalar okurum durumuna gelmiş durumdayım. Son zamanlarda öylesine hız kazandılar ki kitapların hızına yetişemiyorum bile.

mikrobiyota
Bir süre önce okuduğum Mikrobiyota adlı bu kitap da beni mest eden kitaplardan bir tanesi. Zira günümüzde pek çok belgesele konu olan, üzerine pek çok araştırma yapılan bir konu ile karşımıza geliyor. Kısaca mikrop ekosistemi hakkında bildiğiniz, bilmediğiniz veya az bildiğiniz pek çok noktayı hem anlatıyor hem yaşatıyor. Yazar Ed Yong’un etkileyici araştırmaları, harika gözlemciliği ve nefis anlatımıyla birlikte inanın kitabı bitirmek çok zamanınızı almıyor.
Vücudumuzda bize yardımcı olan milyon, milyar ve hatta trilyonlarca mikroorganizma hakkında çok kafa yorduğunuzu sanmıyorum. İnsanların pek çoğunun ilgisini çektiğini de sanmıyorum, hatta bilmukabele merak ettiğini de. Bu kadar merak edilmeyen, bu kadar bilinmeyen bir konu hakkında ilham verici bir araştırma sonucu okunabilir bir kitap çıkarmak kolay iş değil. Üstüne bunun okunmasını sağlamak da kolay değil. Mikrobiyata kitabı bir taşla pek çok kuş vurmuş durumda.


Kitabı okuduktan sonra yepyeni bir dünya hakkında ciddi anlamda fikir sahibi olacağınızı garanti edebilirim. Hem kendinizi hem de etrafınızdaki aydınlatabileceğiniz bilgi birikiminiz olacak. İşin en güzel tarafı da kitabın anlatım tarzının oldukça akıcı olması.


Biraz bilim meraklısı olan veya olmayan herkese rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir kitap. Okuduğunuza pişman olmayacağını garanti edebilirim.
Bill Gates’in kitap hakkında söylediğine sonuna kadar katılıyorum: “Bilim yazarlığının zirvesi.”


Kitap adı: Mikrobiyota
İlk basım: 2018
Yayınevi: Domingo
Yazar: Ed Yong